Fizyoterapi Nedir?

Fizyoterapi, insanların hareket kabiliyetlerini maksimum seviyeye çıkartmak için uygulanan terapilere verilen genel bir isimdir. Özellikle yaşlı insanların geçirdikleri bazı hastalıklar ya da yaşın getirdiği bazı komplikeler, fizyoterapi gerektirir. Fizyoterapi için ideal bir yer seçimi için mutlaka seçilen yerde uzman kişilerin olması, gerekli özeni göstermeleri ve özellikle de yaşlılarda uygulanacaksa sabırlı olunması gerekmektedir.

Fizyoterapi Ne İşe Yarar?

İnsanların en çok yaşama zorluğu çektikleri dönem yaşlılık dönemidir. Yaşlılık, yaşın ilerlemesi ile birlikte kişinin yaşam kalitesini arttırmaya yönelik yapması gereken aktiviteleri eskisi gibi yerine getirememesi olarak da değerlendirilebilir. Fizyoterapi, her yaşta insana uygulanabilen bir tedavi yöntemi olmakla birlikte daha çok yaşlılık döneminde ihtiyaç duyulan bir tedavi şeklidir. Nörolojik, nöroşirujikal, ortopedik, romatolojik, kas veya iskelet sistemini ilgilendiren hastalığa sahip bireylerde, hareket kabiliyetinin iyileştirilmesi için uygulanan fizyoterapi, 4 yıllık Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü’nden lisans diploması alan fizyoterapistler tarafından uygulanır.

Huzurevlerinde Fizyoterapi

Yaşlı bakımevlerinde sunulan hizmetler arasında yer alan fizyoterapi hizmetleri ile yaşlılar hem daha saıkı bir şekilde hayata sarılırlar hem de kaybettikleri hareket kabiliyetlerini yeniden kazanabilirler. Ancak bunun uygulandığı huzurevinin hem personel açısından hem de teknik donanım açısından yeteri düzeyde olması gerekir. Huzurevi seçimi yaparken eğer fizyoterapi ihtiyacı olan bir yakınınız için seçim yapacaksanız, kesinlikle uzman fizyoterapistlerin olduğu bir kurumu tercih etmeniz gerekir.

Yaşlı bakımı, klasik olarak ihtiyaçlarının giderilmesi olarak algılansa da aslında çok daha üst düzeyde bir bakıma verilen isimdir. Alzheimer bakımı gibi fizyoterapi hizmeti de zorlayıcı ve sabır gerektiren bir bakım türüdür. Bu yüzden İstanbul huzurevi seçeneklerini değerlendirirken emanet edeceğiniz yakınlarınızın ihtiyacına yönelik bir yer seçmeniz son derece önemli bir ayrıntıdır.

Fizyoterapi Hizmeti Nereden Alınır?

Hastanelerde ya da özel olarak kurulan alanlarda fizyoterapi hizmetleri sunmaktadır. Fakat her hizmeti ayrı bir yerden almak hem maliyet açısından hem de zorluk açısından insanı sıkabilen bir durum haline gelir. Bunun yerine yaşlı bakımevleri de tercih edilebilir.

Tam donanımlı olarak oluşturulan yaşlı bakımevleri, hem fizyoterapi hizmeti verirler hem Alzheimer bakımı hem de Parkinson bakımı hizmeti verirler. Tüm bunlar, tabi ki teşekküllü bir kurumdan alınabilir. Huzurevi seçimi yaparken yukarıda da belirttiğimiz gibi ihtiyaca yönelik araştırma yapılması önemlidir. Hizmetlerden birinin olması, diğerinin eksik kalması gibi durumların yaşanması, hem maddi olarak hem de sabır anlamında hasta yakınını zora sokabilir. Fakat tüm hizmetlerin bir arada sunulduğu bir ortamın olması daha sağlıklı olur.

Neden Huzurevi Tercih Edilmelidir?

Yaşlı insanların bakımını yapmak gerçekten sabır isteyen zor bir iştir. Üstüne bir de fizyoterapi gerektiren bir hastalık varsa daha da zorlaşır. Yakınlarınızdan birinin böyle bir durumda olması elbette üzücü olur. Çünkü hem zaman açısından tüm ihtiyaçlarını karşılamanız hem de maddi olarak yeterli gelmeniz biraz zor olabilir. Ama güvenilir bir huzurevi tercih ettiğinizde, tüm bakım ihtiyaçlarını tek bir yerden karşılayabilirsiniz. Bu, hem maddi anlamda rahatlamanızı sağlar hem de zaman açısından size zaman kazandırır.

İstanbul Fizyoterapi Fiyatları

Huzurevinde fizyoterapi uygulaması yukarıda da belirttiğimiz gibi bulunmaktadır. Fizyoterapi fiyatları, hastanın durumuna, ihtiyaç süresine göre değişiklik gösterebilir. Kurumumuz, bu alanda uzun zamanların deneyim ve tecrübesine sahip bir adres olduğu için güven içinde seçiminizi bizden yana yapabilirsiniz. Fizyoterapi fiyatları ve hizmet kalitesi noktasında şehrin en bilindik isimlerinden biri olan kurumumuz ile iletişime geçerek fizyoterapi fiyatları hakkında ayrıntılı bilgi alabilir, sevdiklerinizi güven içinde bize emanet edebilirsiniz.

Hemen Ara